Slovensko – prvých 100, prvých 10 , najväčší slovák – moja reakcia na anketu.

27
Publikované 23. januára 2021 od

Slovensko – prvých 100, prvých 10 ,  najväčší slovák – moja reakcia na anketu.

 

Pred – už takmer dvoma roky – prebehla anketa o najväčšieho Slováka.

Naše Slovensko –potrhujem slovo NAŠE, napriek tomu , že môj národnostný pôvod je skôr maďarsko-nemecký, ako slovenský (preto sa hlboko ospravedlňujem za prípadnú nesprávnu slovenčinu)  –

-je nádherná krajina, s množstvom neskutočných prírodných krás,

-hystorickýh (žiaľ často veľmi zanedbaných) pamiatok,

A najmä s viacerými výnimočnými osobnosťami, umelcami – ako napríklad Matej Beľ, Štefánik,

Eugen Suchoň, Ján Cikker, Ilja Zeljenka,

Imro Wainer Kráľ, Martin Benka,

P.O.Hviezdoslav, Ján Smrek, Daniel Hevier,

– ale aj v poslednej dobe takých výnimočných umelcov-maliarov rómskeho pôvodu, ako napríklad Miloš Rác, atak ďalej…

Bolo to veľmi zaujímavý nápad , usporiadať anketu o najväčšieho slováka.

Žiaľ o to smutnejší , zdrvujúci ba až škandalózny bol výsledok.

Síce na prvé miesto sa dostal úplne zaslúžene M.R.Štefánik- ale už s prvou desiatkou boli veľké problémy. Musím sa hlboko pokloniť pred Marikou Gombítovou, že odstúpila – ona asi zrejme vytušila škandalóznosť výsledkov v prvých desiatok, a zrejme aj v prvých sto.

Každý národ – a najmä vynikajúce a prebúdzajúce sa menšie národy – by mali vysoko ceniť svojich velikánov v rámci hudobnej , výtvarnej, filmovej tvorby. ˇ

3.45—Žiaľ – čo sa týka ankety – sa to nestalo: Či slovenská krajina, slovenský národ si neuvedomuje, že akých velikánov má a mal?

Eugen Suchoň, Ján Cikker, Ilja Zeljenka (skladby ako „Metamorfózy“, „Svätopluk“, „Vzkriesenie“, „Oswieczim“,“Slovo“- ktoré dosahujú Sväťovu špičku) ,- nik sa z nich nedostal ani medzi stovku!!!???

Po pritom „muzikanti“ krčmárskeho („entartete“)typu , ako napríklad – síce veľmi milý a zlatý, vtipný človek –ako napríklad Jaro Filipa Jožo Ráž,  (nesiahajú hore spomínaným ani na podrážku) veselo figurovali , ako „takzvaný významný Slováci“.

4.55—kongeniálny Juraj Jakubisko (niektoré jeho filmy patria medzi najlepšie produkty celej svätovej kinematografie, vedľa Einzensteina, Davida Lyncha, Bergmana, atd. – jeho „Perinbaba“ možná patrí medzi 10 najlepších filmov všetkých čias) – nedostal sa medzi prvých desať-!!!???

Pri tom Perinbaba je veľkolepou apoteózou Slovenska, slovenského ducha.

Nik ani nespomenul Miloša Ráca (vari sme taký rasisti proti rómom ???) , ktorý roby veľkolepú syntézu Kandinského, Picassa,Chagala…je to obrovská hanba a potupa – ale nie pre Miloša Ráca, ale pre národ slovenský.

8.20—-Ale nemažme sa čudovať, veď napríklad v relácii „večera s Havranom“, veľký pán Havran (v relácii o skutočne veľmi významnom básníkovy, Válekovy vyzdvihol zhudobnenie Deža Ursíniho (jeho šansón „Slovo“), a vôbec ani náhodou nevspomenul kongeniálne oratórne dielo Ilju Zeljenku „Slovo“ –po pritom nebohý Dežo Ursíni nesiaha Zeljenkovy ani na pätu.

 

Ako poznámku: Autor tohto videa  a upozornil  (viac krát)„velikána“ pána Havrana – ktorý je veľkým fanúšikom Štefánika –  že uzrelo svetlo sveta opera „M.R.Štefánik“  ale „vele významný“ pán Havran na to vôbec nereagoval.

Ale nie len u nás zmätená situácia – zďaleka nie. Napríklad málokto vie o skladateľovi – Hans Werner Henze (nedávno zomrel) , pri čom on je absolútna špička , porovnatelný s Mozartom, Bachom (mám hrôzostrašné obavy, že ani pán Havran možná o ňom nikdy nepočul).

Na youtube má 2000 – až 8000 pozretí, popritom kadejaký zdegenerovaný rockendrolový street piano hráč  v nákupnom centre má pozretí až  2-3 milióny.

Takisto aj Karlheinz Stockhausen a Alfred Schnitke sa pomalí vytrácajú, po pri tom Stockhausen bol ešte donedávna hodnotený, ako Beethoven našich čias a väarčšina renomovaných profesorov-skladateˇov, ako napríklad Ligeti a Kurtág, ho hodnotia , ako absolútneho génia, typu Mozart, Bach.

9.30—-Ale nezúfajme – Slovenská krajina a národ má pred sebou určite skvelú budúcnosť, je to krajina a národ v plnom mladistvom rozkvetu.

A preto máme mu držať palce a želať veľa úspechu.

Ako hudbu som použil prvú časť zo svojho koncertu pre klarinet a orchester v klassicisticko-ranno romantickom štýle.